O KAPELE

Dechová hudba Sokolka byla založena v roce 1992. Sídlem kapely jsou Šakvice - malá obec pod Pálavskými vrchy v okrese Břeclav. 

Jádro kapely tvoří odchovanci dětských a mládežnických hudeb šakvického muzikanta a kapelníka Josefa Šurala. Historie mládežnické dechovky v Šakvicích sahá do poloviny 70. let 20. století, kdy bývalý křídlovák a kapelník Josef Šural založil první dětskou dechovku v Šakvicích.
V průběhu dalších patnácti let vznikly pod jeho vedením ještě další tři dětské dechovky. Muzikanti z těchto dechovek hrají dodnes ve známých kapelách jako jsou např. Túfaranka, Lácaranka, Rozmařilka a Sokolka.

 

Sokolka svoji popularitu získala během krátké doby svého působení v blízkém i dalekém okolí. Kapela hraje hlavně na hodech, plesech, tanečních zábavách a koncertních vystoupeních doma i v zahraničí. Sokolka se stala trojnásobným vítězem soutěžní přehlídky "O Zlatý hrozen Jižní Moravy" v Mikulově na Moravě a v roce 2002 se stala vítězem celostátní soutěže dechových orchestrů "Polkafest". V roce 2004 se stala Sokolka vítězem Mezinárodní soutěže malých dechových orchestrů - XVI. Zlatá křídlovka.

 

Kapela doposud vydala 6 CD a 1 DVD: "Ej idú chlapci ze Šakvic" (1998), "Líbezný kvítečku" (2002), "Pro Libora" (2004), "S kým si já vínko dám" (2006), "Jubilejní" (2007), "Tichou strání" (2008) a Písničky od Pálavy (2014).


Od roku roku 1999 s kapelou úzce spolupracuje umělecký vedoucí, baskřídlovák Moravěnky a známý hudební skladatel Vladimír Pfeffer. Sokolku tvoří 12 muzikantů a 4 zpěváci. Muzikanti a zpěváci vystupují v tradičních slováckých krojích. 

Pálava
Josef Šural
Zlatá křídlovka 2004
Diskografie
Kroje
Vladimír Pfeffer